Haberler

Haz 21

İstanbul Barbekü Organizasyonu

Büyük Aileler İçin Keyifli Bir Barbekü Organizasyonu

Çoğu zaman Hollywood filmlerinde gördüğünüz ve gerçekten çok özenilecek keyifli bir organizasyon için barbekü organizasyonu özellikle büyük ailelerin vazgeçilmez etkinliklerinden biri haline gelmeye başlamıştır. Son yıllarda ülkemizde de sıklıkla gerçekleştirilen bu organizasyon, hafta sonlarında büyük ailelerin bir araya geldiği bahçeler, piknik alanları, villa veya sahil gibi alanlarda gerçekleştirilebilir.

Özel bir aile organizasyonu olarak gerçekleştirilecek barbekü organizasyonu için iyi bir catering hizmeti almak en mantıklı tercihlerden birisi olacaktır. Bu noktada Alioğlu Catering firması olarak sizler için kişi sayısına bağlı bir şekilde dana eti, kuzu eti, tavuk etleri ve balık etleri gibi farklı seçeneklerle en leziz barbekü hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Ürünlerin hazırlanması, pişirilmesi, servis edilmesi ve mutfağın bir arada tutulması gibi her noktada catering hizmetleri ile size organizasyonun keyfini çıkarmak için fırsat sağlıyoruz.

Barbekü Organizasyonu

Belirlediğiniz noktada belirlenen kişi sayısına göre istediğiniz bir konsept ile barbekü ve mangal organizasyonları gerçekleştirmek için A’dan Z’ye hizmet veriyoruz. Aileniz, arkadaşlarınız ve dostlarınız arasından davet ettiğiniz kişilerle organizasyona katılmak ve güzel bir gün geçirmek size kalıyor.

Barbekü Organizasyonu İçin Nasıl Planlama Yapılır?

Alioğlu Catering olarak genellikle barbekü organizasyonu için firmamıza başvuran müşterilerden öncelikle kişi sayısı talepleri sağlıyoruz. Örneğin, bir işletme personelleri için özel bir etkinlik gerçekleştirmek istediğinde bu organizasyonun planlamasını firmamıza bırakabilir. Tamamen bir mutfak ve yemek organizasyonu olarak düzenlenecek bu özel günde kişi sayısı örnek olarak 300 kişi olarak belirlenmiş olabilir. Bu durumda 300 kişi için yeterli olacak şekilde et ürünleri, sıcak ve soğuk mezeler, meşrubat, içecek, alkollü ve alkolsüz içecekler gibi birçok farklı ürün sağlanması gerekebilir.

İşletmenin 300 kişi için talep ettiği et lezzetleri teker teker belirlenebilir veya toplu bir şekilde o güne özel olarak hayvan kesimleri gerçekleştirilerek, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile et pişirme işlemleri gerçekleştirilebilir. Özel bir şekilde soslarla terbiye edilen biftek, bonfile, kuzu şiş, külbastı, tavuk kanat, kasap sucuk veya et köftesi gibi lezzetler et ürünleri arasında yer alabilir.

Organizasyona katılan tüm kişilere yeterli şekilde sunulabilecek salata, zeytinyağlı, börek, gözleme ve tatlı gibi seçenekler sıcak ve soğuk büfe şeklinde açık olarak ikramlık haline getirilebilir. Bu sayede barbekü organizasyonu sadece mangal ve et ürünlerinin sunulması değil tam olarak bir açık büfe mutfak şeklinde daha zengin bir hale gelecektir. Hatta çay, kahve, sıcak ve soğuk içeceklerin ikram edileceği ayrı bir büfe sayesinde de organizasyon çok daha kapsamlı bir hale gelecektir.

Barbekü Organizasyonu Hangi Zamanlarda Tercih Edilebilir?

Ülkemizin dört bir tarafında bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte ısınan havalar ve güzel piknik iklimleri sayesinde bu tür organizasyonların yapılması için uygun zamanlar elde edilebilir. Yani Mart ve Nisan aylarından itibaren Kasım aylarına kadar yağmurlu olmayan günlerde rahatlıkla bu organizasyonları talep etmeniz mümkündür. Genellikle açık olarak belirlenmiş bir alanda yani bahçe, piknik alanı veya sahil gibi bir bölgede organizasyonlarınızı talep edebilirsiniz.

Zaman ve mekan açısından barbekü organizasyonu için doğru noktaları tercih ettiğiniz gibi işletme veya ev organizasyonları için de doğru noktayı tercih etmeniz önemlidir. Daha çok hareketli ve eğlenceli bir organizasyon gerçekleştirileceği için dinamik ve genç ekipleri ile birlikte personel ya da arkadaşlar ile birlikte bu organizasyonlar daha uygun bir yapı gösterecektir. Alioğlu Catering olarak işletmeler ve şirketler için çok daha düzenli ve ciddi organizasyonlar gerçekleştirilmesi için de yine benzer şekilde mangal partileri ve ocak başı et organizasyonları gibi hizmetler verilmektedir.

Alioğlu Catering
Menü