Sektörde köklü bir geçmişe sahibiz

Alioğlu Catering ailesi kimdir? Farkı nelerdir?

1987 yılında sektöre adım attığımızda önümüze öncelikle dürüstlüğü korumak gibi çok önemli bir hedef koyduk. Bu fikrimizde zamanla ne kadar da haklı olduğumuzu gördük. Hemen ardından kaliteli hammadde alımı, hijyenik tesisler/hijyenik üretim ve kaliteli servis gibi diğer değerlerimizi de ilkelerimiz arasına ekledik. İlk günden itibaren, bu ilkelerimizden asla taviz vermedik. İş merkezleri, fabrikalar, okullar, hastaneler, bankalar ve sanayi kuruluşlarından oluşan tüm müşterilerimizden bugüne kadar sürekli takdir ve teşekkür aldık. Taşıma yemek hizmetini firmamızdan alan tüm müşterilerimize şunu rahatlıkla garanti edebiliriz : “Alioğlu Catering mutfaklarının tamamı hijyeniktir ve tesislerimizi gönül rahatlığı ile günün her saatinde gezebilirsiniz.” Üretimimizde kullanılan tüm hammaddeler A kalite grubundan seçilerek depolarımıza alınmaktadır. İşlerliği gıda mühendislerimizce periyodik olarak kontrol edilen sağlıklı ve hijyenik depolarımızda, ürünleri ideal şartlarda tasniflenmekte ve depolanmaktadır. Kalitemizi artırmak adına müşterilerimizden gelen talepleri büyük bir hassasiyetle değerlendirmekte ve üretimimize bu şekilde yön vermekteyiz.
hakkinizda-yan-gorsellik

Vazgeçilmez değerlerimiz

Kalitenin maliyetinden asla taviz vermeden; maksimum hizmeti sunmak, hijyenden asla taviz vermemek, ürün müşteri beklentilerine göre şekillendiren yapımızı korumak ve sürekli geliştirmek, iletişim gücü yüksek, paylaşan ve öğrenen takım ruhumuz, dinamizm, şimdinin gücüne inanmak, yenilikçi koşullar, personelin sağlığını düzenli kontrol etmek ve korumaktır.

Sektördeki yenilikçi uygulamalarımız

Hijyen esaslarının özgün uygulamalarını sektöre kazandırmak, temizlik sonrası kontroller ile temizliğin kalitesinin ölçümünü sağlamak, tüm bilgilerin “Alioğlu Digital Data Ortamı” na alınarak bilgiye ulaşmada sürat sağlamak, yemekte ısı kaybını önlemek için Termo-Box kapları tüm servislerde kullanmak, Frigorifik dağıtım araçlarını sektörle tanıştırmak, her besin grubu için ayrı ayrı soğuk hava depoları kurmak, yerinde hizmet verilen işletmelerde Proje Mühendisleri görevlendirmek, üretimin tüm aşamalarında gıda mühendislerinin bulunması ve personel yemeğinin bilimsel ölçülere uygun olarak üretmek, sektöre profesyonel eleman yetiştirilmesi amacıyla uzman eğitimcilerle çalışmaktayız.